Perhaps apropos of the post I made a while back — “What counts as ‘homemade?’” — Christy sent me this short, fun article from Slate comparing the cost and quality of making vs. buying several grocery-store staples.
Obviously, homemade bread tastes better than Wonder, but does playing Martha Stewart really save you money? While packaged food is mostly lousy, some of it can be spectacularly inexpensive. Out of work and increasingly obsessed with our grocery budget, I decided to test my intuition and run a cost-benefit analysis on how much I’d save—if anything—by making from scratch six everyday foods that I usually purchase from Safeway and my local bakery.
The author, Jennifer Reese, tried making her own bagels, cream cheese, yogurt, jam, crackers, and granola. Now if she’d just tried making yogurt cheese out of her own yogurt, she’d have been even more pleasantly surprised.